Free Web space and hosting from 20megsfree.com
Search the Web

BOARD MEMBERS & MEMBERS OF STAFF
Home Page | About Us | Photo Page | Library | Contact Us | G C E A'LEVEL PROGRAMME | THE YOUNG FARMERS CLUB | BOARD MEMBERS & MEMBERS OF STAFF

PAST AND PRESENT BOARD MEMBERS

The Old and Present Board Members,Teachers and Staffs of G.M.A

PAST BOARD MEMEBERS

NAME DATE

1. Rev. Titus K.A Pratt 1 ST Chairman 1995- 2003

2. Mr. Isaac J.A Goode 2 ND Chairman 2003-2005

3. Mrs. Comfort Clarke Member 1995-2003

4. Miss Ida Drameh Member 1995-2003

5. Rev. Sahr Daniel Junisa Member 1995-2003

6. Isaac J.A Goode Secretary 1995-2000

7.Sarah Forster Member 1995-2003

PAST PRINCIPALS

NAME DATE

1. Isaac J.A Goode August 1995-August 2000

Mrs. Millicent Samba Vice Principal

 PAST ADMINISTRATRATOR NAME POSITION DATE

1. Mr. John Sarr Bursar 1995

2. Miss Mary Corrah Finance officer Feb 1998-May 1998

3. Miss Emma Davies Secretary 1995-1997

4. Millicent Lewis Secretary 1997-2002

5. Mrs. Rose Forster Cashier July, 1998

6. Mrs. lousia Edwards Cashier

7. Rowland Secka 3 rd July, 1998-14July, 1998

 TEACHING STAFF

NAME SUBJECT DATE

1. Rev. Olufemi Cole SEPT,1996-August,1998

2. Mr. Alimamy Bangura Jan, 2000-July, 2003

3. Mr. Jonathan Bassie Sept, 2002-Dec, 2002

4. Mr. Joseph S. Osatuyi Sept, 1998-Jan 2003

5. Mrs.Joyce E.M.Carboh Sept, 1995-Dec, 1995

6. Mr. Alhagi M.Senghor Sept, 1996-July, 1998

7. Rev.Oliver Wesley July,1997-may,1998

8. Mr.P.O Cecil Macauley Sept,2001-June,2003

9. Denis Thomas 22 nd June,1995-Sept,1995

10. Edward Kpakra Dec,1995-April,2000

11. Stella Samu August,1995-Nov,1999

12. Ronald Johnson August,1995-Dec,1999

13.Mr.Neilford Rose 1996-Jan,2000

14. Denis Richards

15. Angella Manneh

GAMBIA METHODIST ACADEMY

2001/2002 Academic year

DESIGNATION NAME

1. Principal Mr Emmaluel A K Owusu

2. Senior Mistress Mrs Millicent Samba

3. Head of Department Mr Emmaneul Apetsror

4. Head of Department Mr Moses Mansaray

5. Head of Department Mr Abubakarr Macauley

6. Head of Department Mr Joseph Osatuyi

7. Head of Department Mr Daniel Appiah-Kubi

8. Head of Department Mr David Gbongbor

9. Guidance Counselor Mr Amadu Bangura

10. Guidance Counselor Mrs Erica Owhotu

11. Chaplain/P-time teacher Rev Charles King

12. Graduate Teacher Mr Emmanuel Abban -

13. Graduate Teacher Mr Alamimy Bangura

14. Graduate Teacher Mr Daniel Bangura

15. Graduate Teacher Mr Charles Bendu

16. Graduate Teacher Mr Sesay Brima

17. Graduate Teacher Mr Fatma Carrol

18. Graduate Teacher Mr Francis Gbeinda

21.Graduate Teacher Mr Godwin Grey

20. Graduate Teacher Mrs Hannah Harding

21. Graduate Teacher Mr Cecil Macauley

22. Graduate Teacher Mr Abu Macavoray

23. Graduate Teacher Mr Martin Musa

24. Graduate Teacher Mr Abdul Rahman Nabay

25. Graduate Teacher Mr Momoh Kallon

26 .Graduate Teacher Mr Aaron Kamara

STAFF LIST 2003/2004

NAME

1. Mr Emmanuel A K Owusu

2. Mrs Millicent Samba

3. Mr Emmanuel Apetsror

4. Mr Daniel Appiah-Kubi

5 Mr Amadu Bangura

6. Mr Moses Mansaray

7. Mr Charles Bendu

8. Mrs Christiana Mere

9. Mr Emmanuel Abban

10. Mr Samuel Aderibigbe

11. Mr Daniel Bangura

12. Mr Sesay Brima

13. Mr Mustapha Dauda

14 Mr Francis Gbeinda

15 Mr Muhamed Kamara

16. Mrs Hannah Harding

17. Mr Micheal Ilori

18. Mr Denis Thomas

19. Mr Desmond Johnson

20. Mr Justin Sandouno

21. Mr Frank Musa

22. Mr Joseph O Adeniyi  

23. Mr Aaron Kamara  

24. Mr Ayodele Olanisimi

25. Mr Alpha Sesay

26. Mr Lawrence Toyinbo

27 Mr Babatunde Yusuf

28. Mr Matthew Moriba

29. Mr Moses Johnson

30. Mrs Musu Kalokoh

31. Mr Mohamed Kargbo

32. Mrs Margaret Lewis

33. Mr Alexander Obiozor 

34. Mr Alex Tucker

35. Mrs Princess Thomas

36. Mr Ibrahim Conteh

37. Mrs Kaddie Massaquoi

38. Mr Kweku Oppong

39. Mr Alhassan Barrie

40. Mr Andrew Bangura

41. Mr Stan Y J-Rodgers

SUPPORT STAFF

1. Mr Christian A George

2. Mrs Louisa E N Edwards

3. Mr Fredrick Lusaka

4. Mrs Cecilia Richards

5. Mrs Mary Mensah

6. Mr Joseph Gomez

7. Mr Sheik O Keita

8. Ms Nancy Correa

PARENT STAFF STUDENT GRADE

Alex Tucker Christiana Tucker 7S

Emmanuel Apetsror Samuel Apetsror 7S

Abigail Apetsror 8B

Kweku Oppong Kweku Oppong 8B

Daniel Bangura Daniel Bangura (Jr) 8C

Alpha B Sesay Alpha B Sesay (Jr) 9B

Fredrick C C Lusack Adama Lusack 9S

Hannah Harding Diana Harding 10C

Juskey Rogers Konamatta T Rogers 10B

PARENT STAFF STUDENT GRADE

Alex Tucker Christiana Tucker 7S

Emmanuel Apetsror Samuel Apetsror 7S

Emmanuel Apetsror Abigail Apetsror 8B

Kweku Oppong Kweku Oppong 8B

Daniel Bangura Daniel Bangura (Jr) 8C

Alpha B Sesay Alpha B Sesay (Jr) 9B

Fredrick C C Lusack Adama Lusack 9S

Hannah Harding Diana Harding 10C

Juskey Rogers Konamatta T Rogers 10B

STAFF LIST 2002/2003

DESIGNATION NAME

1. Principal Mr Emmanuel A K Owusu

2. Senior Mistress Mrs Millicent Samba

3. Senior Master Mr Emmanuel Apetsror

4. Head of Department Mr Daniel Appiah-Kubi

5 Head of Department Mr Amadu Bangura

6. Head of Department Mr David Gbongbor

7. Head of Department Mr Moses Mansaray

8. Head of Department Mr Momoh Kallon

9. Head of Department Mr Jerome Olorunmaiye

10. Guidance Counselor Mr Charles Bendu

11. Guidance Counselor Mrs Christiana Mere

12. Chaplain/Part-time teacher Rev Charles King

13. Graduate Teacher Mr Emmanuel Abban

14. Graduate Teacher Mr Alamamy Bangura

15. Graduate Teacher Mr Daniel Bangura

16. Graduate Teacher Mr Charles Bendu

17. Graduate Teacher Mr Sesay Brima

18. Graduate Teacher Mr Mustapha Dawda

19. Graduate Teacher Mr Francis Gbeinda

16. Graduate Teacher Mr Godwin Grey

21. Graduate Teacher Mrs Hannah Harding

22. Graduate Teacher Mr Micheal Ilorin

23. Graduate Teacher Mr Benard John-Simbo

24. Graduate Teacher Mr Desmond Johnson

25. Graduate Teacher Mr Cecil Macauley

26. Graduate Teacher Mr Abu Macavoray

27. Graduate Teacher Mr Frank Musa

28. Graduate Teacher Mr Abdul Nabay

29. Graduate Teacher Mr Aaron Kamara

30. Graduate Teacher Mr Ayodele Olanisimi

31. Graduate Teacher Mr Alpha Sesay

32. Graduate Teacher Mr Lawrence Toyinbo

33 Graduate Teacher Mr Babatunde Yusuf

34. Assistant Teacher Mr Moses Johnson

35. Assistant Teacher Mrs Musu Kalokoh

36. Assistant Teacher Mr Mohamed Kargbo

37. Assistant Teacher Mrs Margatte Lewis

38. GraduateTeacher Mr Alexander M. Obiozor

STAFF LIST 2001/2002

DESIGNATION NAME

1. Principal Mr Emmaluel A K Owusu

2. Senior Mistress Mrs Millicent Samba

3. Head of Department Mr Emmaneul Apetsror

4 Head of Department Mr Daniel Appiah-Kubi

5. Head of Department Mr Moses Mansaray

6. Head of Department Mr Abu Macauley

7. Head of Department Mr David Gbongbor

8. Head of Department Mr Joseph Osatuyi

9. Guidance Counselor Mr Amadu Bangura

10 Guidance Counselor Mrs Erica Owhotu

11. Chaplain/Part-time teacher Rev Charles King

12. Graduate Teacher Mr Emmanuel Abban

13. Graduate Teacher Mr Alamimy Bangura

14. Graduate Teacher Mr Daniel Bangura

15. Graduate Teacher Mr Charles Bendu

16. Graduate Teacher Mr Sesay Brima

17. Graduate Teacher Mr Francis Gbeinda

19. Graduate Teacher Mr Godwin Grey

20.Graduate Teacher Mrs Hannah Harding

20. Graduate Teacher Mr Benard JohnSimbo

21. Graduate Teacher Mr Cecil Macauley

22. Graduate Teacher Mr Abu Macavoray

23. Graduate Teacher Mr Frank Musa

24. Graduate Teacher Mr Martin Musa

25. Graduate Teacher Mr Abdul Nabay

26. Graduate Teacher Mr Momoh Kallon

27. Graduate Teacher Mr Aaron Kamara

28. Graduate Teacher Mr Ayodele Olanisimi

29. Graduate Teacher Mr Jerome Olorunmaiye

30. Graduate Teacher Mr Alpha Sesay

31. Graduate Teacher Mr Madieu Sulaiman

32. Graduate Teacher Mr Victor Unuajefe

33. Graduate Teacher Mr Lawrence Toyinbo

34 Graduate Teacher Mr Babatunde Yusu

35. Assistant Teacher Mrs Esther Bundu

36. Assistant Teacher Mr Moses Johnson

37. Assistant Teacher Mrs Musu Kalokoh

38. Assistant Teacher Mr Mohamed Kargbo

39. Graduate Teacher Mr Alexander M. Obiozor

40. Assistant Teacher Mrs Signora Rogers

STAFF LIST 2002/2003

DESIGNATION NAME

1. Principal Mr Emmanuel A K Owusu

2. Senior Mistress Mrs Millicent Samba

3. Senior Master Mr Emmanuel Apetsror

4. Head of Department Mr Daniel Appiah-Kubi

5 Head of Department Mr Amadu Bangura

6. Head of Department Mr David Gbongbor

7. Head of Department Mr Moses Mansaray

8. Head of Department Mr Momoh Kallon

9. Head of Department Mr Joseph Osatuyi

10. Guidance Counselor Mr Charles Bendu

11. Guidance Counselor Mrs Christiana Mere

12. Chaplain/Part-time teacher Rev Charles King

13. Graduate Teacher Mr Emmanuel Abban

14. Graduate Teacher Mr Alamamy Bangura

15. Graduate Teacher Mr Daniel Bangura

16. Graduate Teacher Mr Charles Bendu

17. Graduate Teacher Mr Sesay Brima

18. Graduate Teacher Mr Mustapha Dawda

17. Graduate Teacher Mr Francis Gbeinda

18. Graduate Teacher Mr Godwin Grey

21. Graduate Teacher Mrs Hannah Harding

22. Graduate Teacher Mr Micheal Ilorin

23. Graduate Teacher Mr Benard John-Simbo

24. Graduate Teacher Mr Desmond Johnson

25. Graduate Teacher Mr Cecil Macauley

26. Graduate Teacher Mr Abu Macavoray

27. Graduate Teacher Mr Frank Musa

28. Graduate Teacher Mr Martin Musa

29. Graduate Teacher Mr Abdul Nabay

30. Graduate Teacher Mr Aaron Kamara

31. Graduate Teacher Mr Ayodele Olanisimi

32. Graduate Teacher Mr Jerome Olorunmaiye

33. Graduate Teacher Mr Alpha Sesay

34. Graduate Teacher Mr Lawrence Toyinbo

35 Graduate Teacher Mr Babatunde Yusuf

36. Assistant Teacher Mr Jonathan Bassie

37. Assistant Teacher Mr Moses Johnson

38. Assistant Teacher Mrs Musu Kalokoh

39. Assistant Teacher Mr Mohamed Kargbo

40. Assistant Teacher Mrs Margatte Lewis

41. Graduate Teacher Mr Alexander M. Obiozor

TEACHING STAFF LIST 2004/2005

NAME ADMINISTRATIVE AND SUPPORT STAFF

Mrs Hannah Harding

Mr Emmanuel Apetsror Mr Emmanuel A K Owusu

Mr Moses Mansaray Mr Chrisrian A George

Mr Daniel Appiah-Kubi Mr Fredrick Lusack

Mr Amadu Bangura Mrs Cecilia Richards

Mr Stan Y J-Rodgers Mrs Mary Mensah

Mr Sesay Brima Mr Joseph Gomez

Mr Mustapha Dauda Mr Sheik O Keita

Mr Charles Bendu Ms Nancy Correa

Mrs Christiana Mere Mrs Haddy Sanneh

Mr Emmanuel Abban Mr Musa Nyassi

Mrs Hannah Mendy Mr Karafa Manga

Mr Francis Gbeinda Mr Charlo Jatta

Mr Camillus Okechukwu Mr Omar Jatta

Mr Micheal Ilori Mr Ebrima Samateh

Rev Charles King Mr Soumaila Ballo

Mr Mambudu Jalloh Mrs Lucrece C Badjie

Mr Frank Musa

Mr Issa Majeed

Mr Ayodele Olanisimi TOTAL 16

Mr Lawrence Toyinbo

Mr Matthew Moriba

Mr Moses Johnson

Mrs Musu Kalokoh

Mrs Margaret Lewis

Mr Alexander M.Obiozor

Mr Alex Tucker

Mrs Princess Thomas

Mr Kweku Oppong

Mr Alhassan Barrie

Mr Andrew Bangura

Mr David Kanu

Mr Basil U Ugo

Mr Lawrence I Osemekhai

Mr Ibrahim Wurie

Mr Ephraim Anyigba

Mr Martin Juana

Mr Steven MarahMr Rasaki Fijabi

TOTAL 39

GAMBIA METHODIST ACADEMY

TEACHING STAFF LIST 2004/2005

NAME ADMINISTRATIVE AND SUPPORT STAFF

Mrs Hannah Harding

Mr Emmanuel Apetsror Mr Emmanuel A K Owusu

Mr Moses Mansaray Mr Chrisrian A George

Mr Daniel Appiah-Kubi Mr s Louisa EN Edwards

Mr Amadu Bangura Mr Fredrick Lusack

Mr Alpha Sesay Mrs Cecilia Richards

Mr Sesay Brima Mrs Mary Mensah

Mr Mustapha Dauda Mr Joseph Gomez

Mr Charles Bendu Mr Sheik O Keita

Mrs Christiana Mere Ms Nancy Correa

Mr Emmanuel Abban Mr Musa Nyassi

Mr Daniel Bangura Mr Karafa Manga

Mr Francis Gbeinda Mr Charlo Jatta

Mr Muhamed Kamara Mr Bubacarr Jatta

Mr Micheal Ilori Mr Ebrima Samateh

Mr Denis Thomas Mr Soumaila Ballo

Mr Justin Sandouno Mrs Lucrece C Badjie

Mr Frank Musa Mrs Amie Sanneh

Mr Aaron Kamara

Mr Ayodele Olanisimi TOTAL 17

Mr Lawrence Toyinbo

Mr Matthew Moriba

Mr Moses Johnson

Mrs Musu Kalokoh

Mr Mohamed Kargbo

Mrs Margaret Lewis

Mr Alexander M. Obiozor

Mr Alex Tucker

Mrs Princess Thomas

Mr Kweku Oppong

Mr Abu Macavoray

Mr Andrew Bangura

Mr Stan Y J-Rodgers

Mr Basil U Ugo

Mr Lawrence I Osemekhai

Mr Ibrahim Wurie

Mr Ephraim Anyigba

Mr Camillus Okechukwu

Mr Johnson O Ogunjobi

Mr Issa Majeed

Rev Charles King

TEACHING STAFF LIST 2005/2006

NAME

Mrs Hannah Harding

Mr Emmanuel Apetsror

Mr Moses Mansaray

Mr Daniel Appiah-Kubi

Mr Amadu Bangura

Mr Stan Y J-Rodgers

Mr Mustapha Dauda

Mr Charles Bendu

Mr Ayodele Olanisimi

Mr Francis Gbeinda

Mrs Christiana Mere

Mr Emmanuel Abban

Mr Matthew Moriba

Mr Moses Johnson

Mrs Margaret Lewis

Mr Alexander Obiozor

Mrs Princess Thomas

Mr Kweku Oppong

Mr Abu Macavoray

Mr Andrew Bangura

Mr Basil U Ugo

Mr Lawrence I Osemekhai

Mr Ibrahim Wurie

Mr Ephraim Anyigba Yao

Mr Issa Majeed

Rev Charles King

Mrs Hannah Mendy

Mr Mambudu Jalloh

Mr David Kanu

Mr Martin Juana

Mr Stevens Marah

Mr Rasaki Fijabi

Mr Salim Savage

Mr Micheal Touray

Mr Famara Badji

Mr Adam Aruwa

Mr Babayeju Oluwale

Mr Ernest Mancabou

Mr Alfrance Kamara

Mr Raymond Kanu

TOTAL 37

Administrative AND SUPPORT STAFF

Mr Emmanuel A K Owusu

Mr Christian A George

Mr Fredrick Lusack

Mrs Cecilia Richards

Mrs Mary Mensah

Mr Joseph Gomez

Mr Sheik O Keita

Mrs Nancy Mendy

Ms Priscilla E Cates

Mr Musa Nyassi

Mr Karafe Manga

Mr Charlo Jatta

Mr Bubacarr Jarra

Mr Ebrima Samateh

Mr Soumaila Ballo

Mrs Lucrece C Badjie

Mrs Amie Sanneh

Mr Omar Jatta





www.geocities.com/gmaclub


Add your link here